AUPARK
BRATISLAVA
TOWER 115
BRATISLAVA
RELAXX
BRATISLAVA
CENTRAL
BRATISLAVA
BORY MALL
BRATISLAVA
AUPARK
ŽILINA
AUPARK
KOŠICE
FORUM
POPRAD

Články

Pitný režim a jeho význam
Pridané: 18.08.2014 | Kategórie: Zdravá strava

Pojem "pitný režim" poznáme všetci. Vieme ale v čom spočíva jeho dôležitosť? Vieme dodržiavať jeho správne zásady? Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Všetko je akosi dôležitejšie, než biologické funkcie. Počas vyučovacej hodiny, či počas práce sa akosi "nepatrí" zájsť na záchod, alebo ísť sa "len" napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. A tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, že by sa niečo malo spraviť, nie sú rešpektované. A postupne ich prestaneme vnímať.

Pitný režim je systém doplňovania tekutín stratených z ľudského organizmu pri bežných ale najmä náročnejších činnostiach. Je nenahraditeľnou súčasťou výživy organizmu. Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Telo musí prijímať pitím približne 1,5 až2,5 litra vody za deň. Okrem toho si vodu vyrába organizmus sám pri spaľovaní živín – metabolickými cestami. Nespotrebovaná, zužitkovaná voda sa z tela vylučuje najmä močením, únikom vodnej pary pri dýchaní a samozrejme potením.

 

Hlavné zásady dodržiavania pitného režimu

Čo piť? Hlavnou látkou pre život ľudského organizmu je voda. Ostatné nápoje sa od čistej vody odlišujú svojim obsahom cukru, dochucovadiel a konzervačných látok. Každá z týchto ingredencií má svoje špecifiká, ktoré ju vylučujú z vhodnosti pre pitný režim, pretože zvyšujú spotrebu vody v biochemických procesoch. Preto ich konzumácii by sme mali úmerne prispôsobiť aj konzumáciu vody v pitnom režime. Najvhodnejším typom vôd sú prírodné stolové vody, ľahké minerálne vody z vyrovnaným obsahom minerálnych látok do 500 mg/l.

Kedy piť? V priereze dňa je dôležité dodržiavať najmä pravidelnosť a priebežné pitie. Nevhodným návykom je pitie väčšieho množstva tekutín počas jedla. Sťažuje to tráviace procesy a znižuje efektívnosť využitia Pocit smädu je prvým signálom nedostatku vody. Pri správnom dodržaní pitného režimu by sme nemali pocítiť smäd. energie z prijatej stravy. Správne je napiť sa prvýkrát ráno po prebudení a ďalej piť medzi hlavnými dennými jedlami. Najlepšie v intervale zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom.

Koľko piť? Aby bol organizmus hydratovaný efektívne je správne prijímať menšie objemy vody v častejších intervaloch. Nesprávne je jednorazové pitie väčšieho množstva, ktoré zdanlivo odstráni pocit smädu ale neprimeraný objem nie je v súlade s aktuálnymi potrebami organizmu. Telo si nedokáže „vyrobiť“ zásoby a voda iba „pretečie“ organizmom. Preto ho zásobujme vodou plynulo.

Pitný režim a chudnutie

táto zásada platí a je overená. Ak sa pravidelne napijete, napríklad každú hodinu po celý deň, významne to zlepší metabolizmus.

 

  • Pitný režim znamená určitú disciplínu. Vo chvíli ak ste schopní držať pozornosť na svojom zámere schudnúť, budete okrem pitného režimu aj v podvedomí trocha viac dávať pozor. Niekedy si to človeka ani neuvedomí.
  • Dodržiavanie pitného režimu sa v tele prejaví tým, že sa optimalizuje metabolizmus. Telo má dostatok vody na to, aby prebiehala látková výmena, aby sa detoxikovalo – nemyslím tým ezoterický význam.
  • Pri pitnom režime je vždy v žalúdku trocha vody a to znamená, že nie je prázdny. Nemáte hlad.
  • Pitný režim znamená určitú disciplínu. Vo chvíli ak ste schopní držať pozornosť na svojom zámere schudnúť, budete okrem pitného režimu aj v podvedomí trocha viac dávať pozor. Niekedy si to človeka ani neuvedomí.
  • Dodržiavanie pitného režimu sa v tele prejaví tým, že sa optimalizuje metabolizmus. Telo má dostatok vody na to, aby prebiehala látková výmena, aby sa detoxikovalo – nemyslím tým ezoterický význam.
  • Pri pitnom režime je vždy v žalúdku trocha vody a to znamená, že nie je prázdny. Nemáte hlad.

 

Aké množstvo tekutín prijať?

 

Čo spraviť v prípade, že pitný režim sa nehodí v práci

Častý problém je, že pravidelné pitie ľuďom prekáža. Musia chodiť častejšie na WC. To v niektorých situáciách môže značne otravovať. Či už jazdíte autom, máte rokovanie, alebo schôdzu, je nepríjemné ak sa o slovo hlásia naše potreby. Je tu však problém. Ak nebudete piť, tak to že nepôjdete na záchod je len jedna strana mince. Dehydratácia má totiž aj nepríjemné následky.

  • Nižšia výkonnosť a pracovný výkon
  • Horšie intelektuálne funkcie a pozornosť
  • Sklon k nervozite, hádavosti, zlosti, frustrácii

Stoja vám takéto prejavy nedostatočného zavodnenia za to? Podľa mňa s pár pauzami je to predsa len o niečo lepšie.

Základ pitného režimu

Čistá voda je optimálna. V mnohých oblastiach na Slovensku je vodovodná voda celkom v poriadku, stačí ak ju chvíľu necháte postáť. Pokiaľ v nej cítite pachute, je to zvyčajne z prívodných rúrok v dome. Balená voda nebýva kvalitnejšia, než tá z vodovodu. Možno tie najdrahšie áno, ale lacnejšie sú zvyčajne len zabalená voda z vodovodu. Takže ak potrebujete balenie – napríklad na výlet, alebo ste v cudzom meste, je to skvelá voľba, ako si zavodniť organizmus. Okrem vody môžete piť čaje. Ideálne zelený alebo biely, ale len dopoludnia, aby ste nemali problém so zaspávaním. Neskôr to môžu byť ovocné čaje. Vždy bez čohokoľvek – žiadny cukor, žiadne mlieko.

Tekutiny, ktorým sa radšej vyhnite

Vo chvíli, keď je v nápoji cukor, stáva sa z nápoja jedlo. Preto sa pri chudnutí neodporúča piť rôzne malinovky, džúsy, nektáre. Aj mlieko je viac jedlo ako nápoj.

Pokiaľ s chudnutím problém nemáte, môžete si dovoliť piť čo chcete, pretože asi nemusíte veľmi strážiť príjem energie. Aj tak ale odporúčam uprednostniť skôr prírodné tekutiny. Výrazne rozriedené zeleninové či ovocné šťavy radšej, ako kupovaný džús, ktorý je často menej prírodný, než na prvý pohľad vyzerá.

 

Kofeín, bublinky...

Kofeín a bublinky v nápojoch majú jedno spoločné: sú to "odvodňováky". Inými slovami ak si dáte kávu, kolu, alebo bublinkovú minerálku, dávate telu pokyn, aby sa urýchlene zbavilo vody. To, že vám zároveň v žalúdku žblnká pol litra koly ešte neznamená, že ste zavodnili svoje telo. Z toho, čo sme si povedali doteraz si už viete vyrátať, aké chyby dnes robí veľa ľudí. Ráno si dajú silnú kávu a potom celý deň nepijú. Nielen že nepitím vody telo nedostane to, čo potrebuje. Navyše tá káva urýchlene vyženie z tela aj to, čo tam už bolo. Nerozumné. No a tí, čo ráno užijú ako "bonus" aj vitamín C to celé ešte viac podporia. Aj ten má diuretický účinok (odvodňuje).

 

Kontrola pitného režimu

Od detstva sme učení potláčať pocit smädu. Už na škole je vyvinutý tlak na to, aby si deti potreby riešili cez prestávku a nie počas vyučovania. V práci je to neinak. To postupne otupí naše zmysly. Preto sa na pocit smädu nemôžete spoliehať. Ten sa dostavuje až v čase, kedy je strata tekutín výrazná. Bežne sa uvádza odhad, že smäd pocítime až potom, keď už z dôvodu nedostatočnej hydratácie máme znížený výkon. Čiže neskoro.

Nás pri chudnutí môže zaujímať aj fakt, že mnoho ľudí nerozoznáva medzi hladom a smädom. Pociťujú hlad a pritom je to prostý smäd. Využite túto informáciu: ak pravidelne pijete vodu, budete mať stále pocit sýtosti.

V ideálnom prípade by ste mali jesť pred každým jedlom aj zeleninu. Tá obsahuje vlákninu a spomaľuje vstrebávanie živín. To spolu s vodou vás dokonale zasýti a výsledkom bude, že prestanete mať rôzne neodolateľné chute na sladkosti. Aj takto môžete využiť informácie o pitnom režime pri chudnutí.

No a zopakujem, čo som už písal viackrát. Pravidelné pitie vody vám mierne zrýchli metabolizmus, látkovú výmenu. Uľahčí čistenie organizmu, čiže priaznivo vplýva aj na vaše zdravie – budete zdravší.

 

 

Autor: Mgr. Jozef Čavrk

 

 

Často navštevované

Rozvrhy a Rezervácie
Zoznam služieb
Novinky
Tréneri a inštruktori
Kontakt
Cenník
Zumba
Prevádzkový poriadok
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Mapa stránky

Golem Club odporúča

Novefitness.cz

www.golemclub.sk © PREMIUM FIT s.r.o.
Všetky práva vyhradené.
Vytvorila spoločnosť Plat4M