AUPARK
BRATISLAVA
TOWER 115
BRATISLAVA
RELAXX
BRATISLAVA
CENTRAL
BRATISLAVA
BORY MALL
BRATISLAVA
AUPARK
ŽILINA
AUPARK
KOŠICE
FORUM
POPRAD

Články

Prečo potrebujeme výživové doplnky?
Pridané: 04.05.2011 | Kategórie: Výživové doplnky

Túto otázku si isto kladie každý, komu vážne záleží na jeho zdravotnom stave. Dilema je v tom, či ozaj potrebujeme výživové doplnky, aby sme boli zdraví, alebo vieme všetky potrebné živiny získať zo zdravej stravy. Oponenti výživových doplnkov tvrdia, že všetko, čo potrebujeme, nájdeme v potravinovej pyramíde. Tvrdia, že ich pre posilnenie zdravia netreba brať, no fakty hovoria úplne niečo iné.

Pred pár rokmi sa americké ministerstvo poľnohospodárstva začalo zaoberať otázkou potreby výživových doplnkov u obyvateľstva. Výskumná skupina poverená touto úlohou kontrolovala spôsob stravovania u vyše 20 000 Američanov. Výsledky boli doslova šokujúce. Zistili, že nik z testovaných zo stravy, ktorú konzumovali, neprijímal ani odborníkmi odporúčanú minimálnu dennú dávku výživových látok. Pod minimálnou dennou dávkou mysleli nevyhnutný objem živín, aby sa ich nedostatkom v tele zabránilo prepuknutiu chorôb typu skorbut, beri-beri alebo krivica.

Naštartovali mohutnú podpornú kampaň
Odporúčaná minimálna denná dávka výživových látok je taký objem prijímaných živín do tela, ktorý je ešte poriadne vzdialený od množstva, aké váš organizmus začína posilňovať a ktorý vďaka týmto živinám uvádza spomaľovací proces starnutia. Táto skutočnosť naštartovala oficiálne štátne inštitúcie, aby začali mohutnú kampaň podporujúcu konzumáciu výživových doplnkov u širokých vrstiev obyvateľstva.

Odporúčaná minimálna denná dávka vitamínu C je len 60 miligramov. Mnohé štúdie však ukázali, že optimálna denná dávka predstavuje najmenej 500 miligramov. Prijatie optimálnej dennej dávky vitamínu C organizmus nielen chráni pred skorbutom, ale aj pred prechladnutím, chrípkou, rôznymi vírusmi a ďalšími smrteľnými chorobami.

Čo potrebujeme skonzumovať?
Zoberme si ďalší príklad. Odporúčaná minimálna denná dávka pre vitamín E je 30 medzinárodných jednotiek. Dva najlepšie zdroje pre vitamín E sú arašidy a hnedá ryža. Aby ste získali do svojho organizmu „primerané“ množstvo, musíte z týchto dvoch potravín skonzumovať:
• minimálne 250 gramov arašidov s 1 050 kalóriami;
• alebo kilogram hnedej ryže s 1 575 kalóriami.
Nepredstaviteľné množstvo, však? A to nie je ešte všetko!
Štúdie ukazujú, aby sme plne využili množstvo skvelých darov vitamínu E pre naše zdravie, musí sa odporúčaná denná dávka pohybovať v rozsahu medzi 200 až 400 medzinárodných jednotiek. Takže koľko by sme museli skonzumovať, aby sme získali odporúčanú dennú dávku pre vitamín E?
Museli by sme byť vždy veru poriadne hladní! Pretože pre optimálnu spotrebu potrebujeme skonzumovať:
• 9,5 kilogramu arašidov s 33 600 kalóriami;
• alebo skoro 31 kilogramov hnedej ryže s 91 000 kalóriami!

Iba špička ľadovca
A to je ozaj len špička ľadovca, aby sme uspokojili odporúčané minimálne potreby nášho tela. 
• Jedzte pravidelne kvalitnú stravu a vyhýbajte sa nezdravému jedlu;
• Zvýšte príjem zdravých potravín s vysokým obsahom vlákniny;
• Obmedzte soľ, zlé tuky a rafinované potraviny s vysokým glykemickým indexom;
• Absolvujte aspoň 30 minút fyzickej aktivity denne;
• Jedzte veľa zeleniny;
• Maximálne sa vyhýbajte stresu;
• Konzumujte veľa čerstvého surového ovocia plného výživných látok;
• Zvýšte príjem vody a vyhýbajte sa pitiu limonád, obmedzte kávu a alkohol;
• Udržujte si ideálnu hmotnosť využívaním stratégií účinného a zdravého chudnutia;
• Venujte svoj voľný čas iba pozitívne mysliacim ľuďom;
• Užívajte iba kvalitné prírodné výživové doplnky, ktoré posilňujú zdravie.

Iná otázka je, ktoré výživové doplnky sú vhodné. Dnes sme všetci doslova zaplavení odporúčaniami rôznych značiek od množstva firiem. Mohutné reklamné kampane sa nás pokúšajú získať pre kúpu práve ich produktov. Tento článok nie je určený tomu, aby sme si povedali, ktoré značky sú najlepšie a ktorým sa treba vyhýbať. Hovorí však o tom, že optimálne množstvo obsahujúce dennú dávku potrebných živín nám prekvapujúco potravinová pyramída neposkytuje. Preto je v záujme každého z nás vyvážene dopĺňať potrebné živiny.

 

Často navštevované

Rozvrhy a Rezervácie
Zoznam služieb
Novinky
Tréneri a inštruktori
Kontakt
Cenník
Zumba
Prevádzkový poriadok
Ochrana osobných údajov
Všeobecné obchodné podmienky
Mapa stránky

Golem Club odporúča

Novefitness.cz

www.golemclub.sk © PREMIUM FIT s.r.o.
Všetky práva vyhradené.
Vytvorila spoločnosť Plat4M